Aktualnośći Stowarzyszenia

Data: 07.10.2024

Przedstawiciele Stowarzyszenia Elektromechaników Polskich uczestniczyli w 32. Konferencji Naukowo-Technicznej „Problemy Eksploatacji Maszyn i Napędów Elektrycznych” – PEMINE. Konferencja odbyła się w dniach 2-4 października 2024 roku i posłużyła do wymiany doświadczeń w branży elektromechanicznej w zakresie napędów w tym elektrycznych jak również kompletnych aplikacji wykorzystujących tego rodzaju napęd. Spotkanie zorganizowane przez Górnośląski Instytut Technologiczny (Sieć Łukasiewicza) było okazją do zapoznania się najnowszymi wynikami badań, aktualnie prowadzonymi pracami badawczo-rozwojowymi oraz zakończonymi wdrożeniami z dziedziny napędu elektrycznego. Była to jedna z niewielu okazji do pozyskania najnowszej wiedzy naukowej przez członków naszego Stowarzyszenia, ponieważ branża elektromechaniki, a w szczególności ta dotycząca napędów elektrycznych to bardzo szczelna dziedzina ze względu na duże zapotrzebowanie rynkowe i wciąż rosnącą konkurencję. Na konferencji poruszono także inne ważne tematy jak   elektromobilność, w tym projektowanie, eksploatacje pojazdów i środków transportu o napędzie elektrycznym, ich awaryjność oraz remonty układów napędowych. Delegacja SEMP zapoznała się także z nowoczesną aparaturą badawczą stosowaną w szeroko pojętej elektromechanice i parametrami jej pracy, nowym rozwiązaniami w zakresie silników np. z magnesami trwałymi oraz planowanymi modernizacjami silników i układów napędowych. Pozyskano aktualną wiedzę z zakresu energoelektronicznych układów zasilania i sterowania maszyn elektrycznych, wpływu zasilania z układów energoelektronicznych na pracę silników elektrycznych, a także układów elektroizolacyjnych i elektrotechnologii.

To jedyna okazja na Śląsku aby dotrzeć do aktualnych trendów i prowadzonych prac naukowych w zakresie diagnostyki i eksploatacji napędów elektrycznych, nowych odmian projektowanych maszyn elektrycznych oraz ich poprawnej eksploatacji. Wszystkie dane konferencyjne zostały przekazane wszystkim członkom komisji kwalifikacyjnej celem zapoznania się i praktycznego wykorzystania w działalności szkoleniowej, statutowej i egzaminacyjnej Stowarzyszenia.

Data: 11.07.2024

W dniach 25-27 czerwca, 2 członków Stowarzyszenia Elektromechaników Polskich wzięło udział w Międzynarodowym Sympozjum Maszyn Elektrycznych SME 2024. Było to 56 spotkanie naukowców, projektantów, konstruktorów i użytkowników zainteresowanych zagadnieniami związanymi z szeroko pojętymi maszynami elektrycznymi, transformatorami i elektromechaniczną konwersją energii. Zakresy tematyczne spotkania obejmowały takie zagadanie jak:

  • Teoria, modelowanie i symulacja
  • Nowe konstrukcje maszyn elektrycznych.
  • Projektowanie i optymalizacja.
  • Materiały i produkcja.
  • Pomiary, diagnostyka i monitorowanie.
  • Maszyny specjalne – piezoelektryczne i inne.
  • Systemy mechatroniczne.
  • Transformatory, elektromagnesy i dławiki indukcyjne.
  • Zjawiska termiczne i wibroakustyczne.
  • Maszyny elektryczne w układach napędowych.
  • Maszyny elektryczne i transformatory w systemach wytwarzania energii elektrycznej.
  • Elektromobilność, technologie wodorowe, magazynowanie energii.
  • Nauczanie maszyn elektrycznych.
biol-semp

Data: 25.05.2024

Wyznaczeni członkowie Stowarzyszenia Elektromechaników Polskich wzięli udział VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pn. Biopolimery – źródło nowych materiałów. Przedmiotem tego prestiżowego i interdyscyplinarnego wydarzenia naukowego była aktualna i ważna tematyka w zakresie związków, które ze względu na swoje atrakcyjne właściwości cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Zapotrzebowanie na tego rodzaju materiały polimerowe stale rośnie i tym samym stawia nowe wyzwania dla inżynierów, naukowców i branżowców. Dodatkowo w ramach spotkania wykonano przegląd najnowszych prac badawczych i artykułów w zakresie możliwości syntezy nowych biopolimerów o zdefiniowanych cechach, wymieniono aktualnie posiadaną wiedzę w zakresie analizy, modyfikacji, jak również możliwości bieżącego i potencjalnego wykorzystania polimerów w zakresie elektromechaniki np. druk 3D czy inteligentne materiały reagujące na temperaturę.

Data: 29.11.2023

W dniach 28-29 listopada 2023 roku w Akademii WSB Dąbrowa Górnicza przedstawiciele Stowarzyszenia Elektromechaników Polskich uczestniczyli w Konferencji „New Trends in management and production engineering” nt. kompetencji przyszłości w nowoczesnej motoryzacji, w której wzięli udział nie tylko przedstawiciele biznesu, jednostek samorządu terytorialnego, dyrektorzy i nauczyciele szkół technicznych, ale także studenci i uczniowie.
Celem konferencji była przede wszystkim dyskusja na temat kierunków i perspektyw rozwoju motoryzacji, a tym samym organizacji nowoczesnego kształcenia zawodowego młodych elektromechaników.
Konferencji towarzyszył odbywający się już po raz trzeci Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR. Biorący w nim udział młodzi adepci mechaniki rywalizowali z udziałem nowoczesnych metod nauczania, w tym wirtualnej rzeczywistości.

Scroll to Top